Saturday , April 4 2020
Home / slovakia / Video: Čierna diera prekvapila vedcov. Pohľad zboku vás ohromí

Video: Čierna diera prekvapila vedcov. Pohľad zboku vás ohromíO čiernych dierach doteraz nemajú vedci nazbieraných toľko údajov, koľko by chceli a mnohé fakty ostávajú stále záhadou. Najnovšie však vedci z Goddardovho centra pre vesmírne lety NASA prišli na to, že čierne diery sú ešte viac fascinujúce, keď na ne hľadíte zboku. V niekoľkých simuláciách predviedli tento efekt, pri ktorom sa hmota krúti okolo okraja čiernej diery a zdá sa, že sa neuveriteľným spôsobom súčasne ohýba nad, pod aj okolo diery.

Podľa blogu NASA je táto dvojitá silueta trik so svetlom spôsobený neuveriteľne silným gravitačným ťahom čiernej diery. Táto sila môže byť taká mocná, že súčasne tlačí svetlo z rôznych častí okolia čiernej diery do rôznych smerov.

"Simulácie a filmy, ako sú tieto, nám skutočne pomáhajú predstaviť si, čo Einstein myslel, keď povedal, že gravitácia deformuje štruktúru priestoru a času," napísal v blogu výskumník Jeremy Schnittman. Jeho simulácia ukazuje, ako je prstenec plynu, prachu a iných látok nasávaný do čiernej diery, čím vzniká akrečný disk. V simulácii tento disk mení vzhľad v závislosti na uhle pohľadu.

Pri pohľade z vtáčej perspektívy vyzerá disk ako horiaci vír oranžového ohňa, ktorý sa krúti okolo temnoty. Čím bližšie sa hmota dostane do stredu diery, tým rýchlejšie sa víri, zahrieva a zrýchľuje na rýchlosť blížiacej sa svetlu hneď za horizontom udalostí – „bodom bez návratu“, kotemété

Pri pohľade na jeden okraj disku gravitácia diery rýchlo skresľuje náš pohľad. Kým bližšia strana disku prechádza popred čiernu dieru, ako by ste očakávali, druhá strana sa zdeformuje do dvoch hrbov v zrkadlovom obraze. Výsledkom je obrázok, ktorý vyzerá skôr ako ohnivá silueta Saturnu, než ako snímka čiernej diery, na ktorú sme si zvyknutí. Ale s rýchlym prepínaním uhla kamery sa akrečný disk ohýba späť do plochého víru, ktorý poznáme.


Source link