Sunday , November 17 2019
Home / slovakia / Je to ako sen, ale vraj zaberá: Jedzte, čo chcete – aj cukor, aj sacharidy!

Je to ako sen, ale vraj zaberá: Jedzte, čo chcete – aj cukor, aj sacharidy!Bojujete s kilami, chcete schudnúť? Potom by ste mali vedieť

Skutočne je potrebné, aby ste sa trýznili najrôznejšími diétami a vynechávali niektoré druhy potravín? Nová kniha: "Eat it Anyway" from Eve Simmons and Laury Denis popiera všetko o čom ste si doteraz mysleli, že je potrebné pre krásu a zdravie robiť

Štíhle slávne dámy často vyzdvihujú najrôznejšie formy diét, kníhkupectvá a sociálne média sú plné extrémnych rád, ako schudnúť. Výskum však ukazuje, že 97 percent z tých, ktorí obmedzia stravu na základe prezentovaných diét v snahe schudnúť zlyhá.

Po ukončení diéty sa vrátia na svoju hmotnosť alebo priberú ešte viac, čo je mimoriadne depresívne. To sú podľa autoriek knihy temné stránky moderných diét. Navyše, výskum Harvardovej univerzity ukázal, že lipnutie na prísnych diétach a vyhýbanie sa určitým druhom potravín podporuje uvoľňovanie stresového hormónu kortizolu.

Posadnutosť diétami často končí poruchami príjmu

A je to ešte jedna veľmi dôležitá negatívna stránka. Autorky knihy upozorňujú, že tak prehnané propagovanie diét všade, kam sa pozrieme môže viesť k nebezpečenstvu vzniku porúch príjmu potravy.

Diéty sa môžu veľmi ľahko vyhnúť vašej kontrole a vyvinie sa z nich anorexia, bulímia alebo iné novodobé poruchy.

Sú to veľmi vážne psychicko-fyzické problémy, ktoré môžu končiť nielen dlhodobým poškodením zdravia, neplodnosťou, chronickými problémami, ale aj smrťou. Takže aj zdanlivo pozitívna „posadnutosť“ zdravým stravovaním môže skončiť veľmi zle.

Neexistuje zdravá ani nezdravá zložka stravy

Samotná Eve Simmons prekonala anorexiu. Pravdu o strave jej prezradila dietologička Luci Daniels, vďaka ktorej sa z nebezpečného ochorenia vymanila a začala „normálne“ jesť.

Táto odbornmíčka jej odhalila pravdu: Neexistuje žiadna súčasť stravy, ktorú by sme mohli označiť za zdravú alebo nezdravú. Každá zložka vo vyváženej strave hrá svoju úlohu. To bol základ, ktorý priviedol Eve spolu s jej kamarátkou Laurou Dennison k myšlienke napísať knihu "Eat It Anyway".

Kniha popiera niektoré bežné a často propagované myšlienky o spôsobe zdravého stravovania:

Všetok cukor je jed a treba sa mu vyhnúť

V skutočnosti by dospelí nemali konzumovať viac ako 30 g (sedem lyžičiek) cukru denne, pretože viac cukru zhoršuje stav zubov a spôsobuje prírastok na hmotnosti.

Do tohto limitu nie je zahrnutý cukor

„Mnohí ľudia jedia priveľa cukru, preto by ho mali obmedziť. Nie je však potrebné úplne sa cukru vyhýbať. Trend spôsobil veľký zmätok, pretože ľudia si myslia, že by sa mali vyhýbať aj cukru v ovocí, či koreňovej zelenine, “upozorňuje Luci Daniels.

Ak by sme sa naozaj vyhýbali všetkým potravinám obsahujúcim cukor

Šalším mýtom je predpoklad, že prírodné sladidlá – med, agátový a javorový sirup sú oveľa zdravšie. Myšlienka, že jeden druh cukru je zdravší ako iný je podľa odborníčky nevedecká.

Ak chcete schudnúť, treba sa vyhýbať sacharidom

Diéty s nízkym obsahom sacharidov sú dnes veľmi populárne. Existujú štúdie, ktoré potvrdzujú, že nízkokalorické diéty s nízkym obsahom sacharidov môžu pomôcť schudnúť obéznym diabetikov zlepšiť ich stav. Ale prečo by ich mali dodržiavať aj zdraví ľudia?

„Neexistuje žiaden plnohodnotný dôkaz, že vyhýbanie sa sacharidom pomáha k štíhlej postave v dlhodobom horizonte … Diéty s nízkym obsahom sacharidov spôsobujú stratu energie, ale aj nedostatočnú výživovú hodnotu stravy.

Mozog sám potrebuje 130 g sacharidov denne na to, aby fungoval. Navyše tvorba ketónov spôsobí, že váš dych bude páchnuť ako lak na nechty, “upozorňuje Luci Daniels.

Ak sa vám skutočne podarí žiť bez sacharidov, je pravdepodobné, že zomriete skôr ako ľudia, ktorí ich jedia. Prečo? Pretože potraviny obsahujúce sacharidy on ay zdrojom vlákniny, ktorá stabilizuje hladinu cukru v krvi a zabraňuje rakovine čriev a obezite.

Rastlinné alternatívy mlieka sú lepšie

Miliónu udí na celom svete sa dnes vyhýba mlieku, smotane a syrom, pretože si myslia, že sú pre ich zdravie a hmotnosť problémom. A to aj tí, ktorí nemajú laktózovú intoleranciu.

Regály v potravinách sa plnia ronznymi alternatívami mlieka, ale zaslúži si mlieko a výrobky z neho skutočne takú zlú reputáciu? Je predpoklad, že nasýtený tuk v mliečnych výrobkoch zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Realita je však taká, že sa tiatka iba veľkého množstva nasýtených tukov konzumovaného počas celého života.

Naopak, nedávna štúdia zverejnená v magazíne The Lancet ukázala, že konzumácia troch porcií mliečnych výrobkov denne, znižuje riziko predčasného úmrtia, ochorení srdca a ciev a tiež mozgovej príhody.

Navyše, mlieko mážnovo zdravých vlastností, obsahuje aminokyseliny, vitamín K, vápnik, horčík, bielkoviny. Plnotučné výrobky z mlieka dokázateľne posilňujú imunitnú funkciu – pôsobia ako probiotiká.

Vegánska strava je ideálna pre dobré zdravie

Počet ľudí, ktorí nejedia mäso, mlieko a vajec sa za ostatných desať rokov zvýšil štvornásobne. Skutočne je vegánstvo zdravšie ako normálne strava?

„Vegáni sa viac orientujú na svoje zdravie, viac cvičia a pochádzajú zo strednej alebo vyššej spoločenskej triedy.

Všetky tieto fakty súvisia s lepším zdravotným stavom. To, že sú zdravší, teda nemusí byť stravou, ale ich celkovým životným štýlom, “vysvetľuje dietologička. Dopĺňa, že je veľmi náročné mať vyváženú vegánsku stravu so všetkým, čo telo pre svoje zdravie potrebuje. Mnoho mladých ľudí, ktorí prešli na vegánstvo skončilo vážnou poruchou príjmu potravy.

Aká je najzdravšia strava zo všetkých?

“Jedzte s mierou, doprajte si veľa ovocia a zeleniny, pite viac vody. Nie je to síce sexy, ale je to vedecky potvrdený fakt, “konštatuje Luci Daniels.


Source link